Kurdish Flag ~ 5408 burxe li erdnexsa Kurdistanê û ala kurdîstane .5408 vidayla kürdistan haritası ve sınırları


Serdar Karatay" hûnerîya bürxîya . 5408 burxe li erdnexsa Kurdistanê û ala kurdîstane .5408 vidayla kürdistan haritası ve sınırları 

Art work Drawing by Serdar Karatay ~ Mardin‬ Northern of Kurdistan


Serdar KARATAY( mardin/kızıltepe/Gökçe) .Van 100.yıl Üniverstesi’nde Resim Öğretmenliği Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim.Kendimi resime,sanata adamış bir birey olarak kültürümüzün unutulmaya mahkum incilerini, özellikle halkımıza büyük katkıları olmuş şahsiyetleri fırçamla canlandırarak yeni nesille tanıştırma çabası içindeyim.Ve en büyük hedefim de budur.
Çevremdeki olayları anlayacak yaşa geldiğimden beri özellikle bizim Kurdistan Cografyamızda,bizim milletimize büyük haksızlıklar oldu.Bir çok katliam soykırım oldu.İçinde bulunduğumuz durum bize çok acılar verdi.Bir çok büyüğümüzü,önderlerlerimizi bu süreç içinde bu yolda kaybettik.Ve ne yazık ki yeni nesil bu önemli şahsiyetlerin çoğunu tanımıyor ve bu beni derinden üzüyor.Geçmişe göre daha iyi konumdaysak bu onların sayesındedir ve bunlar unutulmuşsa bu büyük bir ayıbımızdır.Ben de elimden geldiği kadar bu önemli şahsiyetleri sanatımla bağdaştırarak,en iyi fırça darbelerimle onlara can vermeye çalışıyorum.
Biz kürtler hiçbir zaman silahlı mücadele taraftarı olmadık.Her zaman son çare olarak buna başvurmuşuzdur.Ben mücadelemi sanatımla idrak etmeye çalışıyorum.Elimden geldiği sürece Kürdistan’ın coğrafyasını,kültürünü ve saygın kişilerini sanatımla yaşatıp tüm nesillerle tanıştırmaya gayret ediyorum.
Benim için sanat “ YAŞADIĞIM COĞRAFYANIN DALI OLMALI” ve asla geçmişe uzanan bu dal kırılmamalıdır.

Art work painting by Ashna Ahmed Dawlat~ Sulaimanyah‬ south of Kurdistan ,She lives and works now in Sweden Stockholm


 Background 
Ashna Dawlat Ahmed  born in 1969 in the city of Sulaimaniya in Kurdistan Iraq. In 1989 she completed the 5 year art college at (Dem find Art Institute) in Kurdistan, Iraq and worked five years as an art teacher for different age groups in their homeland. 
Ashna moved to their new home country Sweden in 1994, she has worked for 12 years as an art teacher for different age groups in Sweden. Today she works as a VA engineer and holds art classes for women at leisure. 
In her paintings, we find her roots and natural origin when she works with color and form. Through his artistic talent, she has made it easier to manage change in their lives and to process it in a coherent and relaxing way. She always tries to integrate their thoughts and behavior in culture and the people in their new home. 
Ashna is an open, outward looking, engaged, curious, happy and hopeful as a person. She is full of energy 
Ashna says, art can help us feel better and stronger, therefore, regard it as a constituent part of all the great unfathomable act of creation and success. She tends to paint what inspires, worried and shaking her. Her paintings speak of her personality, attitude, and desire in life. The paintings documenting the situation that she has been in at this very moment as she was about to paint or create. Each painting is a unique experience that is unique to her. She says she has only one biological child, but she has hundreds of paintings, which she regards as her children.
 Ashna likes to paint in different art styles and to try all the materials, she has been painting on glass and has many beautiful stained glass, she has illustrated three Kurdish children's books as well. Ashna has worked a little with sculpture and ceramics in his art journey as well. 
Ashna is married and has one son. Today she lives with her young family in Sweden / Stockholm
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...